1. Blog
  2. Homeopatia
  3. Ako zvládnuť Vianoce bez tráviacich problémov a prepracovanosti?

Ako zvládnuť Vianoce bez tráviacich problémov a prepracovanosti?

Vianoce s homeopatiou

Článok vyšiel v časopise HOMEO Magazín 2/2019 s. 18 pod názvom Sviatočná pohoda osvedčené tipy na Vianoce (pdf verzia).

Sviatky lásky a pokoja, kto by ich nemal rád. Rodina sa opäť po čase stretne, domovami sa šíria príjemné vône či už stromčeka, perníkov, kapustnice a iných dobrôt, ktorým sa naozaj ťažko odoláva. Ešte ich zapijeme dobrým vínkom a náš tráviaci systém sa môže začať hlásiť o slovo. Aby sme tieto vzácne chvíle prežili naozaj v pohode, je dobre mať po ruke prvú pomoc, lebo chodiť po nemocnici v tento sviatočný čas je určite to posledné čo by sme si priali.

No a samotné prípravy, tie tiež veru dajú zabrať, treba zariadiť naozaj veľa vecí, takže pridružiť sa môže aj únava, prepracovanosť, či nespavosť. Tu je ponuka homeopatických liekov, ktoré je určite dobre mať doma.

Tráviace problémy

NUX VOMICA – homeopatikum číslo 1 na pokazený žalúdok z prejedenia a na „opicu“. Kľúčové symptómy: bolesti žalúdka zhoršené rozčúlením, horšie obtiahnutými šatami. Lepšie teplom a teplými obkladmi alebo teplými nápojmi. Vhodná pre netrpezlivých, ambicióznych ľudí, ktorí potrebujú stimulanty, veľa kávy, alkoholu.

PULSATILLA – problémy môžu nastať po konzumácii ťažkého a mastného jedla, ale aj po zmrzline či bravčovom mäse. Pacient má nafúknuté brucho. Medzi kľúčové symptómy patrí, že pacient nemá smäd a určite mu urobí dobre čerstvý vzduch.

CHELIDONIUM MAJUS – bolesti sú na pravej strane, pečeň, žlčník. Lieči žlčníkové koliky, typické sú bolesti šíriace sa do pravej lopatky. Bolesť brucha sa zlepší ležaním na ľavej strane s pritiahnutými nohami.

ARSENICUM ALBUM – osvedčené homeopatikum na otravu jedlom. Problémy ako zvracanie, hnačka, nevoľnosť sa objavujú hlavne po konzumácii nie práve najčerstvejších potravín. Hnačka je často s odierajúcou, páchnucou a vodnatou stolicou, zhoršuje sa studenými nápojmi, zmrzlinou aj ovocím.

Doľahla na vás únava, vyčerpanosť, prepracovanosť?

PHOSPHORIC ACID – na prvom mieste je mentálne vyčerpanie, po ňom nasleduje vyčerpanie aj fyzické. Človek je slabý, ľahostajný k vonkajším udalostiam. Typická je túžba po ovocí, ovocných džúsoch, osviežujúcich potravinách.

PHOSPHORUS- rýchlo sa pre všetko nadchne, ale zároveň sa aj rýchlo vyčerpá. Je vhodný pre človeka, ktorý neviem byť sám, má rád spoločnosť, dokonca aj rádio môže byť spoločníkom. Striedajú sa stavy nadšenia so smútkom. Je veľmi ľahko ovplyvniteľný. Zlepšuje sa jedlom, spánkom, studenými nápojmi, naopak zhoršuje sa pôstom, ležaním na ľavej strane, koreneným, slaným a teplým jedlom, celkové zhoršenie za šera. Má strach z búrky.

Nie a nie zaspať

NUX VOMICA – typická je nespavosť s podráždenosťou. Môže sa budiť medzi 3. a 4. hodinou ráno. Človek v obraze tohto homeopatika je doslova workoholik, pracuje dlho do noci, potrebuje stimulanty ako kávu alkohol, ktoré mu stav zhoršujú. Je podráždený, neptrpezlivý, ambiciózny a prehnane kritický voči druhým. Je zimomrivý, chladom sa jeho stav zhoršuje.

COFFEA – užitočná pri nespavosti, keď človek leží na posteli a hlavou sa mu preháňa množstvo myšlienok, ktoré mu nedovolia spať. Pomôže aj upokojiť dieťa, ktoré je príliš rozrušené z darčekov a celého dňa plného očakávania.

Dopriali ste si aj pobyt vonku, ale podcenili ste počasie?

ACONITUM – ak vás prefúkal studený vietor a cítite, že na vás niečo lezie, Aconitum je určite dobrou voľbou. Symptómy pacienta prichádzajú náhle, rýchly nástup horúčky, výrazný smäd na studenú vodu.

AGARICUS – prvá voľba pri omrzlinách. Ide najmä o omrzliny tváre a palcov nôh. Často sa používa ako prvá voľba pri omrzlinách na zníženie šoku. Vystavenie sa chladu vyvolá pálenie, svrbenie a červeň postihnutých miest, ktoré sú sprevádzané pichaním ako od ihličiek. Chlad príznaky zhoršuje. Používa sa tiež pri snežnej slepote.

Vybrala som naozaj len pár homeopatík, ktoré by sa mohli hodiť. Ak základy homeopatie ovládate, viete, že k výberu správneho lieku nestačí mať jeden symptóm daného homeopatika, aby nastal požadovaný efekt, je potrebné aby sa obraz vybraného homeopatika čo najviac zhodoval so stavom pacienta. Ak o homeopatii zatiaľ neviete nič je určite na mieste kontaktovať skúseného homeopata. Zdravie máme len jedno, treba mať zdravý úsudok a v prípade potreby navštíviť lekára, či už sú Vianoce alebo bežný deň.

Ako som článok začala, tak ho aj skončím. Sviatky lásky a pokoja, také by Vianoce mali byť a ja vám zo srdca prajem, aby také naozaj boli. Šťastné a veselé.

Použitá literatúra: Roger Morrison, M.D. KLÍČOVÉ A POTVRZUJÍCÍ SYMPTOMY homeopatické materie mediky.

Menu